Osnovni podatki o projektu
Program: Active Citizens Fund
Prednostno področje: socialna pravičnost in vključevanje ranljivih skupin v kolesarjenje
Javni poziv za male projekte
VKLJUČEVANJE RANLJIVIH SKUPIN SKOZI KOLESARJENJE
Skupno trajanje projekta: 12 mesecev
Datum začetka projekta:
1. 3. 2022
Datum zaključka projekta: 28. 2. 2023
Opolnomočene ranljive skupine
Številne svetovne raziskave so pokazale, da kolesarjenje izboljšuje zdravje in dobro počutje, povečuje učinkovitost v službi in doma ter zmanjšuje onesnaženost okolja. Prepričanje, ki vlada v družbi, da je kolesarjenje za atletske in fit ljudi, ki lahko samostojno nosijo in vozijo kolo, spodbuja mnenje, da kolesarjenje ni primeren šport za invalide. Ti so posledično fizično neaktivni ter socialno izključeni. Dejstvo pa je, da je kolesarjenje za mnoge invalide lažje kot hoja.
Glavne okvire, ki invalidom preprečujejo, da bi kolesarili, so nedostopna kolesarska infrastruktura, nezmožnost samostojne uporabe kolesa, težji dostop do prilagojenih koles – tako fizično kot finančno –, pretiho zagovorništvo invalidov in nizko zavedanje splošne javnosti o težavah, s katerimi se soočajo invalidi.
Kolesarjenje pozitivno vpliva na samopodobo invalidov, njihovo fizično in duševno zdravje, posledično pa na zdravje celotne skupnosti. Z vključevanjem invalidov v kolesarjenje se bo povečala tudi njihova vključenost v lokalno družbo.
V Zgornjem Posotelju smo združili moči Območno društvo invalidov Zgornje Posotelje, Društvo Sožitje Obsotelje in Kozjansko ter Zavod Uvid s ciljem, da vključimo invalide v kolesarjenje. Posvečamo se invalidom, ki so zmožni kolesariti s prilagojenimi kolesi. S pobudo »kolesarjenje za vse« lokalno in nacionalno spodbujamo in ozaveščamo invalide, da bi kolesarili v naravi. S tem invalidi krepijo svoje duševno in fizično zdravje in dvigujejo samopodobo. Hkrati ozaveščamo splošno javnost, da tudi invalidi kolesarijo. Spodbujamo »trajnostno mobilnost in turizem za vse«, zato nagovarjamo tudi občine in turistične ponudnike. V občini Rogaška Slatina z vključevanjem invalidov v kolesarjenje nadgrajujemo status »občina po meri invalida« in smo s tem primer dobre prakse v Sloveniji.
Projekt je financiran s sredstvi programa Active Citizens Fund v Sloveniji 2014 – 2021.