Približuje se konec novembra in s tem zaključek projekta »Kolesarjenje za vse«, ki ga financira Evropska unija v sklopu programa IMPACT4VALUES, v Zavodu Uvid Rogaška Slatina, so. p. pa smo ga izvajali v letu 2024. S projektom smo želeli pokazati, da je kolesarjenje pravica in priložnost za vse – ne le za zdrave osebe, pač pa tudi za tiste z različnimi oblikami invalidnosti.
Premagovanje družbenih ovir – je kolesarjenje res le za zdrave?
Kljub temu, da današnja družba vedno bolj stremi k enakim možnostim za vse, invalidi pogosto ostajajo odrinjeni na obrobje. To je opazno tudi pri vključevanju v športne aktivnosti in zeleno mobilnost. Odrinjenost je v veliki meri posledica družbenih prepričanj, saj je v mnogih še zmeraj zakoreninjena ideja, da je kolesarjenje aktivnost, primerna le za zdrave posameznike. Takšno razmišljanje ne vpliva le na širšo javnost, temveč tudi na invalidsko skupnost samo – osebe z invalidnostjo pogosto podvomijo o tem, ali je kolesarjenje zanje sploh primerno.
Tovrstna prepričanja in stereotipi se dodatno krepijo, saj le redko opazimo invalidne osebe na kolesih v vsakdanjem življenju ali na kolesarskih športnih dogodkih. Prav tako promocijski materiali redko prikazujejo kolesarje invalide, zato mnogi sploh ne vedo, da obstajajo prilagojene tehnologije in rešitve, ki kolesarjenje omogočajo tudi njim. Posledično se še naprej utrjuje zmotna predstava, da invalidi v to vrsto mobilnosti ne sodijo.
Pomemben izziv za vključevanje invalidnih oseb v kolesarjenje predstavlja tudi nedostopna in neprilagojena infrastruktura. Mnoge kolesarske poti niso zasnovane z mislijo na varnost in potrebe invalidnih uporabnikov – pogosto niso dovolj široke, nimajo obračališč, počivališč, na poteh se znajdejo ovire, ki onemogočajo varno, udobno in enostavno vožnjo.
Omeniti velja tudi dejstvo, da je ponudba invalidom prilagojenih koles v Sloveniji še vedno majhna, nakup lastnega prilagojenega kolesa pa za posameznika predstavlja visoko finančno breme, ki ga težko prevzame.
V Zavodu Uvid smo se v okviru projekta osredotočili na izpostavljanje omenjenih izzivov, iskanje ustreznih rešitev in prilagoditev ter spodbujanje invalidnih oseb k večjemu vključevanju v družbo in aktivnemu sodelovanju v športnih dejavnostih. Na ta način želimo ustvariti okolje, v katerem bo kolesarjenje dostopno in vključujoče za vse.
Potencial kolesarjenja za invalide: zdravje, mobilnost, vključevanje
V promociji inkluzivnega kolesarjenja vidimo številne koristi, ki lahko izboljšajo življenje invalidnih oseb. Raziskave kažejo, da telesna aktivnost pomembno prispeva k zdravju, tako fizičnemu kot duševnemu. Kolesarjenje je odlična nizko intenzivna vadba, ki krepi mišice, izboljšuje stanje srčno-žilnega sistema in povečuje telesno kondicijo. Telesna aktivnost je ključen element pri ohranjanju zdravja, kar je še posebej pomembno za invalidne osebe, ki so pogosto telesno neaktivne, a hkrati izraziteje nagnjene h kroničnim obolenjem in stanjem, ki jih telesna aktivnost preprečuje.
Poleg fizičnih koristi pa ima kolesarjenje tudi pozitivne učinke na duševno zdravje, saj zmanjšuje stres in anksioznost ter povečuje splošno zadovoljstvo z življenjem. Invalidnim osebam daje občutek svobode, veselja in zmagoslavja ob doseženih mejnikih.
Kolesarjenje invalidom nudi večjo mobilnost, kar je ključno za njihovo samostojnost in kakovost življenja. S prilagojenimi kolesi lahko invalidne osebe enostavno premagujejo razdalje, kar jim omogoča dostop do različnih dejavnosti, storitev in socialnih interakcij. Mobilnost je osnovna pravica, ki jo kolesarjenje omogoča tudi tistim z omejenimi fizičnimi sposobnostmi. Hkrati spodbuja zeleno, okolju prijazno mobilnost kot alternativo tradicionalnim prevoznim sredstvom.
Nenazadnje ima kolesarjenje moč povezovanja. Nudi priložnost za vključevanje v skupnost, vzpostavljanje vezi in dvigovanje samozavesti. S sodelovanjem na kolesarskih dogodkih, delavnicah in izletih se invalidne osebe lahko povežejo z drugimi kolesarji, kar pripomore k občutku pripadnosti in zmanjšuje socialno izključenost.
Koraki do večje dostopnosti in vključevanja
V okviru projekta »Kolesarjenje za vse« smo v Zavodu Uvid pripravili in organizirali kampanjo inkluzivnega kolesarjenja, s katero smo javnost ozaveščali o potencialih inkluzivnega kolesarjenja. Kolesarje z različnimi oviranostmi smo rekrutirali, jih aktivno vključili v dejavnosti in jim dali priložnost, da pokažejo svoje sposobnosti, razbijejo stereotipe in dokažejo, da se lahko posameznik, ne glede na telesne omejitve, aktivno udejstvuje v družbi in v njej predstavlja enakopravni del.
Poleg dogodkov, ki smo jih v sklopu projekta organizirali sami, smo se z veseljem odzivali tudi na dogodke, ki so potekali v širši okolici in na katerih smo promovirali kolesarjenje in ozaveščali o inkluzivni mobilnosti.
Pomlad smo pričeli delovno, a hkrati zabavno in ustvarjalno. Pred fotografski in video objektiv smo namreč povabili osebe, ki so običajno prezrte in jih na fotografijah in posnetkih ne vidimo – posameznike z oviranostmi. Ujeli smo nasmehe in sproščene, dinamične trenutke. Nastale fotografije in promocijski video smo uporabili za potrebe večanja vidnosti invalidnih kolesarjev ter prikaza, da je kolesarjenje res lahko vsem dostopno. Pri fotografiranju in ustvarjanju videa sta sodelovala tudi dva vidna slovenska paralimpijca – Primož Jeralič, prvi slovenski ročni kolesar, ki je Slovenijo zastopal na paralimpijskih igrah, in Lena Gabršček, kapetanka ženske reprezentance v odbojki sede.
Fotografije smo uporabili za izdelavo brezplačne baze slik kolesarjev invalidov. Baza fotografij je prosto dostopna na naši spletni strani, z njo pa smo omogočili večjo inkluzivnost pri grafičnih prikazih kolesarjenja v splošni javnosti.
Maja 2024 smo na Kongresnem trgu v Ljubljani otvorili razstavo Kolesarske sledi, kjer smo razstavljali fotografije kolesarjev invalidov. Ob otvoritvi smo izvedli promocijski in ozaveščevalni dogodek za splošno javnost, s katerim smo nagovorili mimoidoče. Udeležencem dogodka smo pokazali, da lahko kolesari prav vsak in da kolesarjenje za invalide niso le oddaljene sanje. Potrebujejo le kolo, ki bo primerno prilagojeno njihovi invalidnosti. Raznolika in nestandardna kolesa so namreč zasnovana tako, da se popolnoma prilagodijo potrebam posameznika, upoštevajoč njegove oviranosti in spodobnosti. Taka kolesa pomagajo premagovati izzive in hkrati izpostavljajo potenciale uporabnika. Obiskovalci so si lahko ob otvoritvi prilagojena kolesa tudi ogledali, se z njimi zapeljali in jih preizkusili.
Na dogodek smo povabili tudi Primoža Jeraliča, izvrstnega parašportnika s področja ročnega kolesarjenja. Dejstvo, da je invalid, ga ni ustavilo v športnem udejstvovanju. Primož je po svoji nesreči zbral moč in poiskal motivacijo za stalno vračanje k športu. Kolesarjenje je zanj postalo več kot le hobi. Postal je vodja ročnih kolesarjev v Sloveniji in zagovornik invalidom dostopnejšega kolesarjenja. V pogovornem kotičku smo s Primožem poklepetali o njegovi življenjski poti, nastopu na paralimpijskih igrah in želji po širitvi dostopnega kolesarjenja.
Na dogodku so bili prisotni tudi mediji. Na spletni strani RTVSLO lahko najdete članek in prispevek o našem dogodku, dogodek pa so za članke povzeli tudi pri Novice Svet24, Kozjansko.info, Večeru, …
Razstava je bila za ogled na voljo do 13. junija 2024.
V mesecu maju smo se z našim vzporednim tandemskim kolesom udeležili 3. Bobrovega bicikliranja. Gre za zabavno-športni dogodek, ki se odvija v Rogaški Slatini. Namenjen je vsem, ki želijo združiti zabavo, rekreacijo in kulturo (spoznavanje Rogaške Slatine).
V pomladnem času smo bili aktivni tudi na Paradi učenja v Rogaški Slatini, na kateri smo obiskovalce ozaveščali o inkluzivnem kolesarjenju.
Projekt »Kolesarjenje za vse« smo predstavili tudi članom društva Sožitje Šentjur. Ob začetku smo nekaj besed namenili inkluzivnemu kolesarjenju, varnosti pri kolesarjenju in pomembnosti gibanja. Najbolj radovedni so kaj hitro pristopili do koles, ostali pa smo najprej ogreli naše sklepe. Sledila je vožnja s kolesi, ki so marsikoga navdušila.
Ob koncu maja je skozi Rogaško Slatino potovala olimpijska bakla. Imeli smo posebno čast, saj smo jo na prilagojenih kolesih spremljali tudi mi. Z baklo smo podprli naše vrhunce športnike, ki so se po nove športne in osebne zmage podali v Pariz na olimpijske in paralimpijske igre.
Tudi prehod v jesen je bil za naš Zavod aktiven in poln novih izzivov.
V sklopu Tedna mobilnosti smo razstavo »Kolesarske sledi« ponovili v Kulturnem centru v Rogaški Slatini. V prijetnem ambientu, navdihujočem uvodnem nagovoru in ob sproščujočih glasbenih vložkih je lahko vsakdo razmislil o pomenu inkluzivne mobilnosti. Veseli nas, da so se razstave udeležili tudi naši »modeli« s fotografij, njihovi sorodniki in prijatelji. Ob ogledu fotografij so se počutili kot prave zvezde. Njihova prisotnost je dodala dogodku poseben čar, saj so delili svoje občutke in izkušnje kolesarjenja, ki so jih ovekovečili fotografi.
Veseli nas, da smo se z našimi kolesi lahko predstavili v stičišču organizacije in načrtovanja prometne (kolesarske) infrastrukture – Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo, ki je organizirala Mednarodno poletno šolo BikeACCESS. Primerna kolesarska infrastruktura je namreč prvoten pogoj za omogočanje kolesarjenja osebam z invalidnostjo. Poletna šola je naslovila vrzeli v obstoječem sistemu kolesarskih povezav, ki so pogosto načrtovane z mislijo na zdrave kolesarje. S poudarkom na potrebah ranljivih uporabnikov so udeleženci analizirali trenutne razmere v Ljubljani in predlagali rešitve, ki bi kolesarjenje naredile bolj dostopno in varno za vse. Študenti, ki so se preizkusili v vožnji z našimi kolesi, so pridobili dragoceno praktično izkušnjo, ki jo bodo lahko prenesli v načrtovanje in tako pripomogli k ustvarjanju bolj dostopnega kolesarjenja za vse.
Povezavo s Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo smo izkoristili še za organizacijo tretje razstave »Kolesarske sledi«. Fotografije so svoj prostor tokrat našle na hodnikih fakultete, kjer so mimoidoče profesorje, študente, načrtovalce in inženirje opominjale, da je vsak njihov projekt – od kolesarskih stez do javnih prostorov – priložnost in dolžnost za ustvarjanje enakih možnosti za vse. Razstava poudarja, kako pomembno je, da gradimo kolesarsko infrastrukturo, ki ni funkcionalna zgolj za posameznike, ampak dostopna za vse. Fakulteta je s tem postala prostor dialoga o tem, kako naj bo prihodnost mobilnosti enakopravna in dostopna za vse.
V Zavodu Uvid smo že pred pričetkom projekta Kolesarjenje za vse omogočali izposojo koles na Bobrovem centru v bližini Rogaške Slatine. Bobrov center je za inkluzivno kolesarjenje primerna lokacija zaradi od glavne ceste ločenih, širokih, pretežno ravninskih in urejenih kolesarskih poti, z možnostmi obračališč in počivališč. Z izposojo smo nadaljevali tudi tekom projekta.
Na Bobrovem centru smo gostili Združenje multiple skleroze Slovenije z njihovim predsednikom g. Edvardom Rednakom, prisoten pa je bil tudi Primož Jeralič, ki je prisotne motiviral in navdihnil za udejstvovanje v športnih aktivnostih. Preizkušanje koles je bilo za mnoge pravi užitek. Vzdušje je bilo sproščeno in polno energije. Nekateri udeleženci so se prvič po več letih zopet usedli na kolo, drugi pa so odkrivali nove prilagoditve, ki jim omogočajo bolj udobno in varno vožnjo. Skupaj smo preizkusili vse možnosti, od navadnih trikoles do bolj kakovostnih električnih modelov, in ugotovili, da kolesarjenje resnično lahko postane dostopno za vse.
Tekom septembra in oktobra smo ob glavne ceste umestili velike jumbo plakate, s katerih so se veselo smehljali in mimoidoče pozdravljali naši kolesarji. Plakati so na inovativen in atraktiven način prikazovali kolesarje invalide in splošno javnost vidno opozarjali, da je kolesarjenje prav zares za vse, tudi za tiste, ki jih družba sicer zaradi njihove drugačnosti običajno odriva iz rekreativnih dejavnosti. Verjamemo, da so zaradi svoje vsebine pritegnili pozornost marsikoga.
V oktobru smo z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), ki je v Prekmurju testiral del pilotnega turističnega produkta, dostopnega invalidom, sodelovali s prilagojenimi kolesi. Njihov projekt se osredotoča na oblikovanje dostopnega turizma. Veseli smo, da so prepoznali naše prizadevanje za širitev dostopnega kolesarjenja in nas povabili k sodelovanju.
Osebne pripovedi nam najbolje približajo občutke posameznikov – kaj jih navdihuje, osrečuje, kaj doživljajo, s čim se srečujejo. Zato na spletni strani Kolesarjenje za vse objavljamo prispevke na blogu. Bralci lahko sledijo Boru Černecu, zagrizenemu kolesarju s cerebralno paralizo, ki svet raziskuje s svojim triciklom, ter Patricii, ki ima Downow sindrom, a je to ne ustavi. Skupaj s sestro Samantho se podajata v različne aktivnosti, se spodbujata in premikata meje, ob tem pa gradita čudovito sestrsko vez.
Začrtana pot za vključevanje invalidov v kolesarjenje
Projekt je bil zasnovan kot preplet raznolikih rešitev, ki naslavljajo posamezne vidike kompleksne problematike izključevanja invalidov iz kolesarjenja in skupaj oblikujejo celovit pristop, s katerim lahko odstranimo družbene prepreke, ki invalidom onemogočajo ali otežujejo kolesarjenje. Projekt je predvsem potekal kot ozaveščevalna kampanja in kot promocija kolesarjenja invalidov.
Projekt se počasi že bliža koncu, mi pa že lahko ovrednotimo nekatere ključne dosežke in spoznanja. S kampanjo smo pokazali, da so ovire, s katerimi se soočajo invalidi, resnične, a hkrati tudi premagljive.
Dosedanji rezultati kažejo, da lahko z ozaveščanjem in vključevanjem skupnosti pomembno vplivamo na spreminjanje dojemanja in prepričanj o invalidih ter njihovih sposobnostih. Z nadaljevanjem aktivnosti in povezovanjem z različnimi deležniki želimo ustvariti dolgoročno podporno okolje, v katerem bo vsak posameznik, ne glede na sposobnosti, imel priložnost izkusiti svobodo in veselje, ki ju prinaša kolesarjenje. Verjamemo, da je ta projekt šele začetek poti k večji vključitvi invalidov in kolesarjenja kot načina življenja za vse.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.
Projektu sledite na povezavi: https://zavod-uvid.eu/kolesarjenje-za-vse/